Jaki styl dominuje w twoim mieszkaniu? Dobierz odpowiedni zegar do wnętrza

Opublikowany 2017-02-13 20:36:41
Kategoria Modern-Clock

Dla każdego nowy dom lub mieszkanie to spełnienie marzeń. Urządzając pomieszczenia możemy zainspirować się wieloma stylami które występują w architekturze wnętrz. Przy wyborze stylu należy dobrze zastanowić się jaki efekt końcowy chcemy uzyskać. Wybór wśród stylów jest duży - klasyczny zawsze modny i elegancki, skandynawski – prosty i uniwersalny, industrialny – minimalizm i modernizm, vintage – oryginalność i starocie.

Styl klasyczny w architekturze wnętrz

Charakteryzuje się on wszechobecną eleganckością, ponadczasowymi rozwiązaniami
i co za tym idzie nie reaguje na coraz to nowsze wybryki współczesnej mody. Wnętrza
w tym stylu rządzą się własnymi prawami podłoga, meble, dodatki muszą ze sobą idealnie współgrać, aby nadać wnętrzu prawdziwego smaku. W stylu klasycznym ważną rolę odgrywają meble, istotne jest to, aby antyki jak i meble stylizowane były mieszane
z prostymi modelami. Klasyka jest synonimem luksusu, tak więc elementy klasycznej aranżacji powinny być wykonane z dobrych, naturalnych i solidnych materiałów. Szafy, komody w swoim wykończeniu powinny mieć ozdobne gałki, uchwyty, aby przywoływać ducha epoki. Bardzo ważnym elementem wystroju salonu nawiązującym do tego stylu są meble tapicerowane tj. sofy, fotele czy też wygodne krzesła, powinny być wykonane
z naturalnych materiałów i w odpowiednich kolorach. Natomiast w sypialni powinno znajdować się duże wygodne łóżko z ozdobnym wezgłowiem, jak i toaletka przeznaczona dla pani domu.

Kolory są najważniejszą częścią każdego stylu, one są wyznacznikiem do całej aranżacji danego wnętrza. Odpowiednimi barwami dla klasyki są: biel, szarość, granat, różne odcienie zieleni i delikatne akcenty czerni.

Dodatki i różnego rodzaju dekoracje stanowią uzupełnienie całej aranżacji. W tej dziedzinie można nieco zaszaleć z kolorami, ciekawą propozycją dla jasnych wnętrz będą zasłony w ciemniejszych kolorach. Ważnym elementem w klasycznym pomieszczeniu jest dywan lub dywanik, który swoją kolorystyką będzie nawiązywał do całego wnętrza lub będzie małym „szaleństwem” kolorystycznym. Uzupełnieniem klasycznego wnętrza będą stylowe dekoracje tj. świeczniki, wazoniki. Należy również pamiętać o ozdobach ściennych np. o obrazach w stylowych ramach jak i o zegarze, który również jest świetnym uzupełnieniem pomieszczenia. Może to być klasyczny zegar drewniany z rzymskimi cyframi na tarczy, Numero, jak i bardziej nowoczesny zegar Carlo, swoją prostotą i elegancją będzie świetnym dodatkiem do klasycznych wnętrz.

Styl nowoczesny - bądź oryginalny

Styl nowoczesny nazywany inaczej stylem modernistycznym, rozwinął się on
w pierwszej połowie XX w. i dotyczył głównie unikalnego nurtu w sztuce i architekturze. Charakteryzuje go minimalizm, funkcjonalność, prostota, otwarte przestrzenie, co sprawia, że cieszy się coraz większą popularnością. Surowość nowoczesnych wnętrz nie jest odpowiednia dla wszystkich, może odstraszać tych co kochają wnętrza bardziej ciepłe, przytulne. Styl nowoczesny i jego minimalizm został stworzony w opozycji do bogatej XX wiecznej ornamentyki. Dominującymi barwami w nowoczesnych aranżacjach to głównie biel i czerń, odcienie szarości, beże i brązy. Dużą rolę odgrywa również przestrzeń – połączenie kuchni
z salonem jest idealnym rozwiązaniem. Salon w nowoczesnej aranżacji zachwyca nie tylko harmonią ale także wyrafinowaną prostotą. W takich wnętrzach dominują meble o prostych, geometrycznych kształtach z chromowanymi lub stalowymi wykończeniami. Ciekawymi projektami są połączenia różnych materiałów tj. drewno i tworzywa sztuczne, szkło i skóra. Meble są proste, pozbawione jakichkolwiek ozdób, ich uroda zawarta jest jedynie w formie
i proporcjach. Ciekawymi dodatkami do takich wnętrz mogą być stoliki kawowe
z chromowanymi nogami, lampa w intensywnym kolorze, a także zegar ścienny również
w stylu geometrycznym. Idealnymi modelami do wykończenia nowoczesnych wnętrz mogą być zegary z kolekcji geometric np. Lotos, Triangle, Domi, Hexagon, a także Big Clock, Sheen, Silver.

Styl industrialny - cechy. Jak urządzić wnętrze industrialne?

Podstawowymi cechami stylu industrialnego są minimalistyczne dodatki, wysokie pomieszczenia, duże przestrzenie. Najczęściej możemy go spotkać w przestrzeni publicznej chociaż obecnie cieszy się dużą popularnością także we wnętrzach mieszkań. Styl ten będzie odpowiedni dla miłośników miejskiego życia, lubiących surowość i oryginalność.

Styl industrialny powstał w Nowym Jorku w drugiej połowie XX w., kiedy to zaczęto przekształcać stare budynki fabryczne na mieszkania. W taki sposób powstały pierwsze mieszkania typu loft czyli mieszkania urządzone w opuszczonych i nieużywanych magazynach, fabrykach. Swoją popularność zyskały wśród artystów oraz miłośników nieszablonowych rozwiązań, lubiących kreatywność. Styl industrialny pozwala, aby wnętrze zyskało „drugie życie”. Minimalny design, ceglane wykończenia, a także chromowane
i stalowe dodatki będą świetną przeciwwagą dla klasycznego przepychu.

Styl industrialny to wysokie sufity, duże i otwarte przestrzenie, dlatego warto pamiętać, że ten styl nie nadaje się do małych pomieszczeń. Natomiast świetnie komponuje się z otwartymi aneksami kuchennymi, dużymi i szerokimi drzwiami. Można również za pomocą kolorów optycznie powiększyć pomieszczenie. Użycie jasnych, chłodnych barw sprawią wrażenie większego pomieszczenia. Świetnym rozwiązaniem jest też podłoga
w ciemnym kolorze, natomiast ściany w jasnych barwach sprawią, że wnętrze będzie wyższe.

Kolorami dominującymi w tym stylu są barwy neutralne tj. szarości, brązy, biele, czernie i ciemne, ceglaste czerwienie. W tym przypadku akcenty kolorowe w mocno nasyconych barwach bardzo dobrze sprawdzą się w różnego rodzaju dodatkach.

Charakterystycznymi materiałami do aranżacji mieszkania w stylu industrialnym są: metal, beton, ceglane ściany, a także elementy szklane, plastikowe i drewniane. Idealnym wyposarzeniem takich wnętrz będą stare meble warsztatowe, taborety obrotowe, metalowe szafy.

Jak już wcześniej było wspomniane, że styl industrialny to minimalizm, a więc nielubiący nadmiaru dodatków. Warto wówczas bardziej wyeksponować elementy konstrukcyjne tj. rury, części instalacji elektrycznej czy też wsporniki. W aranżacji takich wnętrz nie może zabraknąć przemysłowych metalowych lamp, mogą to być autentyczne fabryczne lampy po renowacji, ale także doskonałym wyborem będą lampy kreślarskie jako dodatkowe oświetlenie. Jak w każdym wnętrzu i mieszkaniu nie może zabraknąć zegara, który też sam w sobie jest świetnym dodatkiem, uzupełniającym całe wnętrze. Idealnymi modelami do takich wnętrz będą proste, nowoczesne, z elementami szklanymi zegary ścienne np. Hexagon, Sliver, Line.

Styl skandynawski - postaw na biel

Kolor biały jest najjaśniejszym odcieniem szarości. Ważnym czynnikiem przy wyborze tej barwy jest jej temperatura, może mieć odcień zimny o zabarwieniu niebieskim lub odcień ciepły o barwie żółtej. Biel kojarzona jest zazwyczaj z czystością, lekkością, niewinnością. Styl skandynawski łączony jest z zimnym odcieniem bieli, z prostotą, naturalnością. Ten styl będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które pragną ukoić swoje zmysły przekraczając próg swojego domu.

Styl skandynawski lub scandi to przede wszystkim jasne barwy, ekologia, naturalność, funkcjonalność. Jest on zwolennikiem naturalnych materiałów takich jak surowe, jasne drewno. Meble pozbawione są zbędnych ozdobników, krzesła, stoliki kawowe, szafki mają proste geometryczne kształty. Podłogi wykonane są zazwyczaj z jasnych desek, które pokryte są jedynie białą olejną farbą lub zachowują swoją naturalną barwę. Kanapy, sofy i fotele zazwyczaj obite są miękkimi naturalnymi materiałami w jasnych odcieniach szarości, bieli, beżu. Obecnie styl skandynawski dzieli się na dwa rodzaje: pierwszy – przytulny, sielski, silnie związany z naturą, drugi zaś bardziej nowoczesny, minimalistyczny. Jednak oba rodzaje mają wspólny mianownik w postaci dużych przestrzeni, dużej ilości światła, a także funkcjonalności. Meble w stylu skandynawskim wykonane są z naturalnych materiałów, którym jest drewno. Krzesła, stoły, szafy wytwarzane są z jasnego drewna olchy, buku czy sosny. Przeważnie zachowując swój naturalny kolor, zabezpieczane są jedynie poprzez użycie bezbarwnego lakieru po to aby móc podziwiać ich autentyczną fakturę. Jednym słowem meble w stylu skandynawskim mają być miękkie, wygodne i funkcjonalne, idealne wprost do odpoczynku i codziennego lenistwa.

Barwami dominującymi w stylu scandi są kolory jasne, różne odcienie bieli, szarości, zimnych błękitów, brązów, beżów. Jedynym odstępstwem są dodatki i różnego rodzaju stylowe akcesoria, które styl skandynawski uwielbia. Puchowe poduszki są idealnym elementem wykończeniowym, zdobią fotele, kanapy, mogą być również „niedbale” ułożone wokół stolika kawowego. Scandi to dużo naturalnego światła, dlatego też w takich domach na próżno szukać firanek w oknach. Ważnym dodatkiem są również lampy, które swoim designem nawiązują do stylu marynistycznego. Długie zimowe wieczory zaś rozjaśnią płomienie białych świec i latarenek. Nie można zapomnieć o ozdobach ściennych tj. zegar, który nie tylko będzie wskazywał upływ czasu, ale będzie również nietuzinkowym elementem całego wystroju wnętrza. Idealnym modelem dla tego stylu będzie zegar Motyl, który nadaje pomieszczeniu lekkości i świeżości, zegar z kolekcji geometrycznej Lotos, Rome Quadrat czy też Big Clock, będą pasować do małych jak i dużych pokoi, salonów.

Styl vintage - porady i inspiracje

Słowo vintage pochodzi z języka angielskiego i oznacza winobranie, rocznik. Jest to wino stworzone z najlepszych winogron zebranych podczas jednego sezonu. Tak też jest ze stylem vintage im starszy tym lepszy, dojrzalszy, pełen smaku. Nigdy trend na ten styl nie przemija, wręcz przeciwnie cieszy się coraz większą popularnością, nie tylko wśród miłośników mody, ale również w aranżacji wnętrz. Akcesoria i dodatki w stylu vintage mają dusze, charakter co sprawia, że pomieszczenie zyskuje więcej smaku i specyficzny klimat.

Jaki przedmiot należy uznać za vintage? Taki, który ma już 25 lat i więcej, który już jest częścią historii i odcisnęło się na nim piętno czasu i przemijania. Przedmiotami tego typu mogą być szafy, krzesła, fotele, lampy, radia, zegary. Tylko od naszej wyobraźni zależy jak urządzimy nasze mieszkanie i jakie dobierzemy dodatki, czy to będzie powiew świeżości, nowoczesności czy raczej podróż w czasie. Dozwolone są oczywiście połączenia nowoczesnej sofy z epokowym stolikiem kawowym. Wnętrza urządzone w takim stylu są odpowiednie dla osób lubiących przeszłość, przemijanie, wspomnienia. W salonie zaaranżowanym w stylu vintage nie może zabraknąć starych zdjęć czarno – białych, w kolorze sepii, pamiątek rodzinnych czy portretów. Wnętrza w stylu vintage to głównie naturalne odcienie drewna, skóry i żelaza. Aranżacja vintage ma być niebanalna, zaskakująca, klimatyczna, tworząca aurę tajemniczości.

Styl vintage świetnie współgra z trendami toskańskimi. Kojarzy się z rozległymi winnicami, żelaznymi meblami, kutymi bramami. Jeżeli pragniemy mieć we własnym domu styl vintage w wersji toskańskiej najlepszym wyborem wówczas będą kute krzesła, stoliki, świeczniki, ramy najlepiej w ciemnych kolorach, gdyż biel bliższa jest Prowansji.

Do wnętrz vintage dodatki muszą być wyraziste tj. duże zegary, lampy kształtem przypominające reflektor, klasyczne plakaty, afisze reklamujące spektakle, perfum, kute żyrandole czy też walizki lub kufry obite skórą. Najlepszym wyborem zegara ściennego do wnętrz w stylu vintage będą duże drewniane zegary, w różnych wersjach kolorystycznych.

Styl prowansalski - jakie trendy w nim dominują?

Styl prowansalski przywołuje obrazy słonecznego południa Francji, a więc bezkres lawendowych wzgórz i winnic, zapach świeżo zerwanych ziół, ale Prowansja to nie tylko piękne widoki, ale także urocze wnętrza łączące szyk i elegancję z nostalgiczną przeszłością
i nawiązaniami do sielankowego, wielskiego krajobrazu.

Prowansja to kamienne domy, ale nie tylko z zewnątrz, ale również wewnątrz można znaleźć akcenty wykorzystania kamienia. Na ścianach można zauważyć wapienne przetarcia, podłoga zaś to kamienne płytki lub surowe deski, natomiast na suficie wyeksponowane belki.

Meble w stylu prowansalskim w swoim wyglądzie przywołują skojarzenia z meblami wprost z paryskich pałaców. Ponieważ mają kabriolowe nóżki, ozdobne uchwyty na frontach lub dekoracyjne rzeźbienia. Meble te zazwyczaj wykonane są z naturalnych materiałów, konstrukcja ich jest drewniana lub wiklinowa, zaś obicia bawełniane i lniane. Pokrywane specjalnym białym lakierem lub białą farbą w taki sposób, aby było widać naturalną fakturę drewna. Często na meblach w tym stylu można zauważyć charakterystyczne przetarcia, aby nadać im wrażenie starszych, niż w rzeczywistości. Szafy, regały, półki w stylu prowansalskim posiadają delikatną konstrukcję, rzeźbienia, a także efektowne gzymsy, ale szczególną uwagę przyciągają szklane witryny, w których można podziwiać piękną porcelanę i różnego rodzaju bibeloty.

Styl prowansalski to przytulne wnętrze gdzie ważną rolę odgrywają tkaniny, a głównie kreton, który może służyć jako zasłonka do kredensu lub wykonany z tego materiału abażur ozdobi lampę. Lubianym i dość popularnym dodatkiem są również poduszki, które w świetny sposób upiększą kanapy oraz sprawią, iż kute krzesła staną się bardziej przytulne. Styl prowansalski to także pikowane narzuty, falbany, bogate hafty, wszędobylskie kwiatowe
i geometryczne wzory.

Najbardziej rozpoznawalnym dodatkiem w stylu prowansalskim jest wszechobecny motyw kwiatów lawendy, ale ten styl nie poprzestaje tylko na tym, sięga dalej jest bardzo rozległy. Dobierając dodatki do aranżacji wnętrz nie możemy zapomnieć również o koszach wiklinowych, doniczkach z ziołami, ozdobnych klatek dla ptaków w stylu vintage oczywiście w kolorze białym, a także antyki typu blaszana konewka, zabytkowa lampa, ceramiczny dzban łazienkowy. Niezbędnym dodatkiem do każdego pomieszczenia jest oczywiście zegar ścienny. Do takiego wnętrza możemy wybrać model Motyle, zegar Czajnik.

Styl glamour - blask z nutką luksusu

Nie da się żyć zbyt długo w realnym świecie. W każdym razie istota ludzka nie potrafi. Większą część życia spędzamy, śniąc, przede wszystkim na jawie” - Carlos Ruiz Zafón. 

Glamour jest niczym cudowny, niekończący się sen lub marzenie, pozwala poczuć się jak prawdziwa hollywoodzka gwiazda na czerwonym dywanie, otoczona luksusem, blichtrem, przepychem, znajdująca się w centrum zainteresowania i w blasku fleszy.

Słowo glamour trudno jednoznacznie przetłumaczyć oznacza urok, powab, kuszenie, ekscytację. Styl glamour to teatralność w aranżacji wnętrz – widowiskowość, barokowy przepych i wszelkiego rodzaju kontrasty. Wymaga on prawdziwie wyważonego gustu
i smaku, gdyż zamiast elektryzującego wnętrza uzyskamy śmieszny, przepełniony kiczem efekt.

W stylu glamour istotną rolę odgrywają luksusowe tkaniny, pojawiające na obiciach mebli, atłasowych dodatkach czy jedwabnych zasłonach, które nadadzą wnętrzu elegancji
i klasy. Nie należy kierować się zdrowym rozsądkiem i nie przesadzać, dlatego też bogato tapicerowane meble warto powściągnąć gładkimi ścianami. Glamour podobnie jak vintage rozmiłowany jest w meblach ludwikowskich tj. fotele uszaki, szezlongi. Jednak gdy decydujemy się na meble vintage warto pamiętać, aby obicia były nowoczesne. Jak glamour to błyskotki, dlatego też w takim wnętrzu nie może zabraknąć kryształowych żyrandoli, które w słoneczne dni będą pięknie mienić się kolorami, a także piękne duże lustra w ozdobnych ramach. Jeżeli decydujemy się na kryształowy żyrandol należy go wyeksponować, w taki sposób by był od razu zauważalny.

Glamour to także odważa paleta głębokich barw, ponieważ jest to styl typowo wielkomiejski. Klasycznym, a zarazem efektywnym połączeniem kolorów jest biel i czerń np. białe meble obite czarną tapicerką lub dywan retro w tym połączeniu kolorystycznym. Aby zyskać więcej luksus do wnętrza glamour należy wprowadzić kolory takie jak złoto i srebro. Styl ten wykorzystuje barwy tj. turkus, róż, fiolet, zieleń szmaragdową, ale żeby zrównoważyć te nasycone barwy należy otoczyć je szarościami i beżami.

Dodatkami uzupełniającymi styl glamour będą zdjęcia przedstawiające gwiazdy Hollywood lub z kultowych filmów np. „Casablanca”, wyeksponowana biżuteria na toaletce lub w nowoczesnej szkatule również może być świetnym elementem dekoracji, a także błyszczące srebrne świeczniki, lustra i ich ozdobne ramy. Idealnym dodatkiem do wnętrz w stylu glamour będą zegary ścienne wykonane ze srebrnego szkła akrylowego, nie tylko będą odmierzać czas, ale będą również błyszczącym dodatkiem. Odpowiednimi modelami będą Dream mirror, Rings, Sheen, Arabic.

 

Każde nowe wnętrze daje dużo możliwość, tylko od nas samych zależy jak chcemy je urządzić, może ponieść nas wyobraźnia lub zdecydujemy się na konkretny styl, który poprowadzi nas właściwą drogą, aby nie zatracić prawdziwego ładu i smaku. Największą uwagę należy poświęcić przy doborze dodatków bo to one nadają prawdziwego stylu naszym wnętrzom. Przy aranżacji warto zwrócić uwagę na zegary ścienne.

Jako producent zegarów ściennych możemy zaoferować różne modele, które będą pasować do każdego stylu i wnętrza. Zapraszamy do owocnej współpracy biura architektoniczne, architektów, a także dekoratorów wnętrz.

Udostępnij treść

Dodaj komentarz

 (with http://)